Son sürüm sunucu optimizesi

Minecraft'ın son sürüm sunucularında en iyi şekilde optimize edilmesi için hazırlanan rehbere hoşgeldiniz.

Minecraft'ın 1.13 sürümünden sonra değişen kodlaması yüzünden çok fazla sunucu optimize hatalarıyla karşılaşıldı. Çünkü yapılan güncellemeler daha çok oyunun ana modu olan Survival üzerine kurulu olduğu için sunucular göz ardı edildi. Asıl sorun şuydu, doğan varlıkların algoritmasının değişmesi. Bu da çok daha fazla varlık doğmasını ve çok fazla entity işleyişini gerçekleştirdiği için ne kadar güçlü makineniz olursa olsun yinede sorun üretecek türden. İşte bunları bir nebzede olsa nasıl çözebiliriz, hep birlikte buna bakıcaz.

Ön hatırlatma:

Yapılacak ayarlar sunucunun işleyişine göre kişisel yönde değişiklik gösterebilir. Yani açmak istediğiniz oyun moduna bağlı ayarları daha da sıkmanız gerekebilir.

Aynı zamanda verilecek önerilerde kesinlikle illegal yollara başvurulmaması önemle rica olunur.

Spigot optimize ayarları

Sunucularımızı Spigot ekibinin tasarlamış olduğu başlatıcı ile sunucumuzu çalıştırırız. Fakat bunun daha iyi optimize edilmiş hali varken neden Spigot? Burada devreye PaperSpigot ekibinin geliştirmiş olduğu Spigot başlatıcısının dönüştürülmüş haliyle karşılaşıyoruz. Sunucudaki chunkları, entity, varlık yapay zekaları ve daha bir çok şeyi optimize edilmiş halde karşımıza sunuyorlar, hemde ücretsiz olarak! Fakat bunun daha da ilerisine giden Yatopia ekibi bize piyasadaki bir çok paper forkunu birleştirerek ve üstüne özellik katan forku önümüze sunuyorlar! Vermiş olduğum bağlantıdan indirip "spigot.jar" yerine koyuyoruz.

Ayarlamaları yaptıktan sonra başlatıcı kodu olarak bunu kullanabilirsiniz.

Paper, spigot, bukkit.yml optimize dosyaları

3 farklı dosyada 3 farklı ayarlar. Hepsinde sunucu için özel ayarlar yaparak sunucu performansını maksimum düzeyde tutucağız. İçindeki mesajları kendinize göre ayarlayıp düzeltebilirsiniz.

Optimize Eklentileri

Yukarıda yapmış olduğumuz ayarlar PaperSpigot ekibinin bize sunmuş olduğu ayarlar doğrultusunda yapabildiğimiz ayarlardı. Şimdi bunlarında ötesine geçerek bize daha fazla optimize imkanı sağlayan diğer eklentileri tanıyalım.

Ücretli ve ücretsiz olarak 2'ye ayrılan eklentilerin birden fazla özellikleri var. Fakat ücretli eklentiler daha çok içinde özellik barındırırken aynı zamanda daha da efektifler.

Ücretsiz eklentiler

Villager Lobotomizatornator

Eklenti ile 1x1 alandaki sıkıştırılmış köylülerin hareket zekalarını siliyor. Bu sayede diğer köylüler için bir çabaya girmedikleri için sunucuda ki yük azalmış oluyor. Sunucunun performansı açısından büyük bir etkiye sahiptir.

Sunucunuzun sürümü 1.16+ ise çok kullanmanıza gerek yoktur fakat yinede sorunlarınız varsa tabii ki kullanabilirsiniz.

Simple Anti-Mob Lag

Sunucunuz da çok fazla varlık çiftliği yapılıyorsa ve bunun önüne geçemiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. TPS'iniz 18.5'un altına düştüğünde bu bir orada olan ve çarpışan varlıkların yapak zekasını alır ve onları dondurur. 19.5'un üstüne çıktığında ise onları bu özelliğini geri verir. Özellikle varlıkların birbirine çarpması sunucuda önemli bir sorun oluşturmaktadır.

IllegalStack

Özellikle son sürümlerde çıkan oyun açıklarını engellemek için işinize çok yarayacak. 0-Tick sistemleri ve "AFKFishFarm" gibi nice oyun açıklarını engelleyebilir ve sunucudaki geciktirme yapabilecek diğer sistemleri engellemeniz için size olanak sağlamaktadır.

antiRedstoneClock

Oyuncularınız sunucunuzda çok fazla kızıltaş sistemi yapıyorsa ve bunlar sunucuda geciktirme yaptıracak türden ise bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Kızıltaş devrelerini engelleyip tabelayla mesaj geçebilirsiniz.

ExploitFixer

Daha çok alt sürümlerde ki sunucu saldırılarını engellesede, üst sürümlerde de olası durumlar için kullanılması önerilir.

Ücretli eklentiler

Hatırlatma: Bu eklentileri korsan olarak kullanmanız sunucunuzda yarardan çok zarara uğratacaktır.

Sunucunuzda en efektif olarak gecikme/TPS sorununu çözen eklentiler "ücretli eklentiler" olarak belirlenmiştir.

React

Çok önceden beri Spigot sitesinde barınan bu eklenti sunucunuz için gerçekten çok işe yarayacaktır. Bir çok gecikme ve TPS sorununuzu ortadan kaldıracaktır ve aralarında en efektif olarak bu eklentinin olduğunun düşüncesindeyim. Fakat eklenti kurduktan sonra yapılması gereken önemli ayarlar var, yoksa oyuncularınızdan küfür yiyebilirsiniz.

LagAssist

Birden fazla özelliğin bulunduğu bu eklenti bir çok ihtiyacınızı karşılayacak türden.

 1. MergedMob - 18$

 2. React - 5.99$ - #React eklentisi kadar efektif değil. React çok daha büyük ve yararlı bir eklenti.

 3. FPSHelper - 4.5$

 4. FarmLimiter - 4$

 5. Redstone Clock Detector -1.5$

 6. HLR (Crop hoppers) - 0$

 7. Best View Distance - 0$

 8. McCleaner - 0$

 9. CustomPayloadFixer - 0$

 10. FixCrashBook - 0$

 11. LagAssist's Unique Features

Doğurucuları optimize edebilir, kızıltaş sistemlerini algılatıp kaldırtabilir, chunkları sınırlayabilir, oyun optimizesi sağlayabilir ve varlıkları sildirtebilirisiniz.

https://www.spigotmc.org/resources/lagassist-⚡-advanced-performance-solution-⚡-1-8-1-16-compatible.56399/

ServerBooster

Bu eklenti ile bir chunkta olabilecek varlığın maksimum kaç tane olabileceği ve bunların evcilleştirme süresi gibi bir çok özelliği barındıran eklenti sayesinde her varlık için farklı bir ayar yapabileceksiniz. Aynı zamanda ücretsiz eklentilerde bulunan "EntityTrackerFixer" özelliklerinede sahiptir.

Sonuç

Artık sunucunuz üst sürümlerde çalışabilecek en optimize ayarlarda çalışmaktadır. Üst sürümlerde çok fazla sunucu çökertme açıkları gibi sorunlar bulunmamaktadır fakat yinede böyle sorunlarınız var ise size bir sonraki konumuza bekliyor olacağız. Şimdiden yüksek TPS'li günler. Sağlıcakla kalın.